208233_ford_fiesta_rajd_rzeka

Terapia inna niż wszystkie

Słowo o terapii EMDR.

 

Co to jest EMDR?                                                                                                                                             

EMDR czyli Eye Movement Desensitization and Reprocessing  – najczęściej tłumaczone jako „terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych” – jest jednym z najprężniej rozwijających się obecnie podejść terapeutycznych. Powstało ponad 25 lat temu, a obecnie jest rekomendowane jako najskuteczniejsza metoda do pracy ze stresem pourazowym przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).

Mechanizm działania silnika EMDR.

EMDR opiera się na założeniu, że nasz mózg, każde nasze doświadczenie, przetwarza w odpowiedni sposób we wspomnienie. Jeżeli jednak doświadczenie jest tak trudne i traumatyczne, że mechanizm nie jest w stanie zadziałać poprawnie, wówczas wspomnienie o doświadczeniu (przeszłość) jest przechowywane nieprawidłowo wraz z myślami, emocjami i obrazami – tak jakby cały czas było teraźniejszością. Sprawia to, że będą się one pojawiały w naszej głowie w różnych, czasami nieadekwatnych, momentach i niszczyły codzienne życie i przyszłość.

Aby prawidłowo przetworzyć ciężkie doświadczenie, stosuje się ośmiofazowy protokół EMDR, w którym, krok po kroku, pracujemy nad wspomnieniem ciężkiego doświadczenia, stosując do tego desensytyzacje (tzn.”odwrażliwienie”) za pomocą ruchu gałek ocznych lub np. tappingu.
Po sesji terapii EMDR pacjenci nadal pamiętają zdarzenie lub doświadczenie, ale czują, że naprawdę są one częścią ich przeszłości, a ich treść jest w pełni zintegrowana z dojrzałą perspektywą. W trakcie przetwarzania pacjenci stopniowo poruszają się w obszarach poznawczych i emocjonalnych, aż do osiągnięcia dojrzałej i funkcjonalnej perspektywy na swoje wspomnienie ciężkiego doświadczenia z przeszłości.

Lubisz prowadzić samochód?

Ciekawym aspektem tej terapii, w przeciwieństwie do innych, jest to, że podczas sesji EMDR całkiem, lub prawie całkiem brakuje ingerencji ze strony terapeuty po to, aby nie zakłócić pracy nad przetwarzaniem, którą wykonuje pacjent w trakcie stymulacji bilateralnej (stymulacji za pomocą ruchów gałek ocznych bądź innymi metodami). Można powiedzieć, że sesja EMDR jest trochę jak wyścig samochodowy, gdzie kierowcą jest pacjent, torem jest wspomnienie jego traumatycznego doświadczenia, a terapeuta jest jak szef techniczny, który zdalnie czuwa nad sukcesem przebiegu sesji.

Dane naukowe.

Jak skuteczna jest terapia EMDR? Aktualne badania pokazują, że 84%-90% pacjentów z tzw. pojedynczą traumą nie ma objawów PTSD (post-traumatic stres disorder) już po trzech 90-minutowych sesjach. W innych badaniach, prowadzonych przez HMO Kaiser Premanente, uzyskano redukcję objawów PTSD dla 100% pacjentów z pojedynczą traumą i 77% dla pacjentów z wielokrotną traumą już po sześciu 50-minutowych sesjach. Kolejne badania prowadzone na weteranach wojennych wykazały, że PTSD ustępował u żołnierzy po 12 sesjach.

Dotychczas uważano, że poradzenie sobie z poważnym bólem psychicznym musi zajmować dużo czasu. Dziś – dzięki badaniom nad EMDR – wiemy jednak, że czas ten można znacznie skrócić i sprawić aby nasza psychika wróciła do równowagi znacznie szybciej. Informacja zwrotna jaką dostaję od moich pacjentów -„nie spodziewałem się, że to tak szybko zadziała” – jest dodatkowym potwierdzeniem skuteczności i szybkości działania terapii.

Dla kogo?

Terapia EMDR stosowana była początkowo głównie w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD). Z czasem, badania potwierdziły jednak jej skuteczność w znacznie szerszym zakresie leczenia zaburzeń o podłożu lękowym, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, a nawet w przypadku depresji.

Od lat tę metodę stosuje się z powodzeniem jako rekomendowaną przez WHO w leczeniu:

  • psychologicznych traum, wynikających z różnego rodzaju trudnych doświadczeń tj. przemocy fizycznej lub psychicznej, zaniedbania, molestowania seksualnego, gwałtu, wypadków drogowych, klęsk żywiołowych, bycia świadkiem czyjejś śmierci lub towarzyszenia bliskim w chorobie itp.
  • drobnych urazów psychicznych, których wspominanie, mimo iż nie wywołuje tak ciężkich objawów jak w przypadku PTSD, wiąże się z bólem i cierpieniem psychicznym.
  • osób, które z racji wykonywanego zawodu, poddawane są niezmiernie trudnym i obciążającym psychicznie sytuacjom;
  • osób w kryzysie życiowym prywatnym i zawodowym.

 

W gabinecie często sięgam po protokół EMDR, ponieważ widzę, jak skuteczna jest to terapia przy pracy z traumami, nie tylko tymi przez duże T (żałoby, wypadki, gwałty), ale również wtedy, gdy traumy przez małe t nie pozwalają rozwinąć skrzydeł w dorosłości, kiedy wydarzenia z dzieciństwa cały czas rzucają cień na związki, rodziny, pracę i karierę.

Zapraszam do gabinetu.

 

Źródła:

http://www.emdr.com/what-is-emdr/

http://www.emdr.org.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *